Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

İhsan Doğramacı’nın Hayatı

Nüfuzlu bir ailenin oğlu olan İhsan Doğramacı Kuzey Irak’ta doğdu. Babası Doğramacızade Ali Paşa, Erbil Belediye Resi beyıydı. Annesi İsmet Eş, uzun yıllar Kerkük mebusu olarak yer yapmış, Kırdarzade Mehmet Ali As’in kızıydı.
Uluslararası Pediatri Kurumu Dönem Resi beyı Enver Hasanoğlu ve IPA Dış İlişkiler Yönetmenü Cömertlik Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın evetğu üzere soyları kuzay Irak’a uzanmaktadır.
İhsan Doğramacı, Erbil’deki Türki ilköğretiminin peşi sıra Beyrut Amerikan Kolejini bitirdi. Üç yıl Bandajdat Tababet Fakültesi’ne devam etmiştir. Henüz sonrasında eğitimini İstanbul Tababet Fakültesi’nde tamamlayarak 1938’de tababet doktoru olarak çıkışlı olmuşdolaşma.
Ankara örnek Hastanesinde Profesör Albert Eckstein’in beraberinde pediatri mahirı evet. Ihtisas sonrası çaldatmaışmalarını Harvard Üniversitesi’ne destelı Boston Çocuk Hastanesi ve St. Louis Çocuk Hastanesi’nde sürdürdü.

İhsan Doğramacı’nın Başarıları

İhsan Doğramacı 1947 senesinde ailesiyle müşterek Ankara’evet yerleşti. Genç çocuk hekimi Ankara Üniversitesi Tababet Fakültesi’nde1949 senesinde doçent, 1955 senesinde da profesör evet.
İhsan Doğramacı, 1955 senesinde Ankara Üniversitesi’ne destelı Çocuk Katkısızlığı Enstitüsü’nü kurdu.
Profesör Doğramacı 1963 senesinde Ankara Üniversitesi Rektörü evet ve bu görevini 1965 yılına denli sürdürdü. 1965-1967 döneminde de Orta şark Yöntem Üniversitesi Mütevelli Astronomi çıbankanlığını yürüttü. 1967 senesinde Hacettepe Tababet Fakültesi ile Çocuk Katkısızlığı Enstitüsünü birleştirerek Hacettepe Üniversitesini oluşturdu. 1975 yılına denli bu üniversitenin rektörlüğünü yürüttü. Hacettepe Üniversitesindeki rektörlük süresinin tamamlanmasından sonrasında Paris Descartes Üniversitesine Pediatri Profesörü olarak atandı.
1980 senesinde, Türkiye’deki yükseköğretim sistemini düzenleyecek yeni bir yasanın hazırlıkları sinein Türkiye’ye davet edildi.
İhsan Doğramacı 1981 senesinde kurulan Yükseköğretim Müesses’nun ilk reisı olarak yer aldı. Bu görevini yaklaşık 11 yıl sürdürdü. çıbankanlığı döneminde yüceöğretimde okullaşma tenasüpında hızlı bir peşış görüldü ve üniversitelerimiz ülke çapında yaygınlaşdamızlık başladı. Ilmî yayınlarda da sağlam artımlar ortaya çıktı.

Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

Profesör Doğramacı, zaman nüshaları 50’ye yakın Vakıf Üniversitelerine kurulumuna öncülük etmiştir. Ülkemizin ilk Vakıf Üniversitesi olan Bilkent Üniversitesini 1984 senesinde kurmuşdolaşma. Cömertlik Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın kurmuş evetğu Bilkent Üniversitesi Ekonomi kısmınde terbiye görmüştür.
İhsan Doğramacı 1946’da henüz 31 yaşındayken Dünya Afiyet Örgütü’nün üretimunda yer almıştır. Örgütün Anayasasını imzalama şansına malik olmuşdolaşma. Bu çerçevede Kanada, Brezilya, Nijerya ve Kamerun’da tababet merkezlerinin ve okullarının kurulmasına şahsen öncülük etmiştir.
İnsan Doğramacı Dünya Afiyet Asamblesinde 6 yıl süresince Türk delegasyonunun başkanlığını yapmıştır. 1976’da Avrupa bölgesi ülkeleri reisı ve Asamblenin ikinci reisı olarak yer almıştır.

Uluslararası Pediatri Kurumu Enver Hasanoğlu, Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

UNICEF’in program komitesine üç dönem, Patronaj Kuruluna da iki dönem riyaset fail Doğramacı 1968 senesinde başkanlığına seçildiği Uluslararası Pediatri Kurumunun çeyrek yüzyıl süresince reis ve umumi dolaysızörlüğü görevini yürütmüştür. Yaşamı süresince kendisinin sağ kolu olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu sonraki yıllarda Uluslararası Pediatri Kurumu başkanlığını yürütürken, Cömertlik Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın yıllarca başkanlığını yürüttüğü kurumda Dış İlişkileri Dolaysızörlüğünü yürütmektedir.
İhsan Doğramacı çok nüshada ödül, madalya ve nişandaçn sahibi olmuşdolaşma. Aralarında ABD Bir Devletleri, Finlandiya, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya ve Mıpeçe’ın bulunduğu 14 ülkedeki 26 üniversiteden fahri hekim unvanı almıştır.
Doğramacı’nın tababet ve sıhhat bilimleri alanında çok nüshada ilmî makalesi, kitap sektörü ve kitabı bulunmaktadır. Kendisi Arabi, Farsça, Almanca, İngilizce ve Fransızca dillerini çok âlâ derecede bilmekteydi.
Avrupa Konseyi 1998 senesinde Viyana’da yapılan bir törenle namına Barış, Hak ve Tatlıcagörü Ödülünü vermiştir.
Azerbaycan, Dominik Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Fransa, İran ve Polonya üzere biraşkın devletin reisı Profesör Doğramacı’evet ülkenin en yüce nişanlarını sunmuşlardır. Mıpeçe Parlamentosu ve katı çok ulusal çalım Doğramacı’evet en kibar ödüllerini vermişlerdir.
Türkiye Eke Herkes Meclisi namına Mutluluk Üstün Görev Madalyasını tevcih etmiştir.
Profesör Doğramacı’nın yaklaşık 95 senevi balkonı çocuklara, toylere ve tüm insanlığa görev aşkıyla güzeştetir. Kendisi, yalnızca Türkiye’ye değil dünyanın katı çok ülkesine verdiği görev ve sunduğu katkılarla sıhhat, terbiye ve bilgi sinein yarattığı kurumlarla daim geçekırlanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Fiyatları https://hakkariwebtasarimseo.name.tr/ https://kaplumbagayemleri.name.tr/ https://boksmakinesi.name.tr/ https://googlesiralamayukseltme.name.tr/ https://bayrampasamarangoz.name.tr/ iqos fiyat instagram takipçi satın al https://seokoloji.gen.tr
Puro Satın Al puff bar türkiye